Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: LPG 'Yİ RUHSATA İŞLETME PROSÜDÜRÜ

 1. #1

  Standart LPG 'Yİ RUHSATA İŞLETME PROSÜDÜRÜ

  Sigortacıya para kaptırmam, (..ama kaptıracaksınız) kendi işimi kendim yaparım, diyenler için:

  lpg'Yİ RUHSATA İŞLETME PROSÜDÜRÜ

  1. LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve garanti belgesi alınacak.

  2. Bulunduğunuz yerdeki defterdarlığa (vergi dairesine) giderek, araç muayenesi için "borcu yoktur kağıdı" alacaksınız. Borcunuz varsa yatıracaksınız, yoksa vergi dairesindeki vezneye giderek "muayene harcı"nızı yatıracaksınız. (Muayene harcı: 104 ytl'cik..)

  3. Muayene harcını aldıktan sonra, MMO(makine mühendisleri odası) ya gideceksiniz. Buradan sızdırmazlık raporu alınacak. (Sızdırmazlık raporu: 25 ytl'cik..)

  4.Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız, Aynı zamanda, arabanızı LPG ye dönüştürdüğünüze ve bunun ruhsata işlenmesi hususunda İl Emniyet Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız (Bunu sigortacıya söylerseniz, onda hazır matbu vardır, o yazar.) Bu işlemin parasını, ruhsat doldurma işlemi sırasında verebilirsiniz.

  5.Şimdi sıra araba muayenesinde... Defterdarlığa yatırmış olduğunuz muayene harcı makbuzunu ibraz ederek, aracınızın muayenesini yaptırabilirsiniz. Orada EK-1 de yazan yerler onaylanacak..

  6. Şimdi emniyetten, "LPG yi ruhsata işleteceğim, 2 yaprak, ruhsat istiyorum" diyerek 2 yaprak, ruhsatı alacaksınız.. (İki yaprak, ruhsat: 58 ytl cik.)

  7. Emniyetten aldığınız "iki yaprak ruhsat kağıdı"nı alarak, sigortacıya gideceksiniz. Sigortacı ruhsat bilgilerini dolduracak.. (Sigortacıya da: 10ytl cik..)

  Şu anda elinizde "lpg projesi fatura,garanti belgesi, sızdırmasızlık raporu (ya da ruhsatı),EK-1 belgesi ve çift yaprak ruhsat" olacak. Bunları isterseniz bir plastik dosyanın içine de koyabilirsiniz. Dosya almayınız, dosya plaka değişikliğinde alınıyor. (Bi 5 ytl verip de, dosya almanıza gerek yok)

  8. Şimdi elimizdeki evraklarla (ruhsat sahibi kimse o da gelecek) Emniyet Müdürlğüne gidiyoruz.. Emniyet Müdürlüğündeki trafik tescile giderek evraklarımızı ilgili memura veriyoruz.. İlemimiz tamamdır. Ya aynı gün, yeni ruhsatımızı alıyoruz ya da diğer gün..

  Toplamda cebinizden, LPG yi ruhsata işletmekle ilgili 197 ytl çıktı....Geçmiş olsun..
  Astra CDTI '11

 2. #2
  FordumNet++ Fuat AYDIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu Yer
  İstanbul/acıbadem
  Yaş
  39
  Mesajlar
  1,440

  Standart

  gürkan bey bu adamlar bizi çok fazla "cik"lemiyormu yoksa banamı öyle geliyor :)

  işin espirisi bir yana çok güzel bir paylaşım teşekkürler...
  2008 S-Max Otomatik

 3. #3

  Standart

  Araba sahibi olduğumuz anda cikler başlıyor zaten...
  Astra CDTI '11

 4. #4

  Standart

  Alıntı Gürkan Ergün isimli üyeden alıntı
  Araba sahibi olduğumuz anda cikler başlıyor zaten...
  +1 gürkan bey paylaşım için teşekkürler

 5. #5

  Standart

  sağol gürkan abi.merak ediyordum ne kadar kağıt parası (!) gidiyor diye :)
  sanırım muayenesi de her yıl yapılıyor.bir daha kağıt parası!

 6. #6

  Standart İstanbul İçin Lpg ve Devir İşlemleri Prosedürleri

  LPG Taktırıp Ruhsata işletmek istiyorum diyenler veya devir işlemini de aynı anda yapmak istiyorum diyenler için gerekli prosedürler

  Satıcıyla anlaşıp aracınızı aldınız ve artık devir işlemlerini halletmek istiyorsunuz.

  • İlk olarak satıcıdan vergi borcu yoktur diye temiz kağıdı istemeniz gerekiyor. Eğer araç daha önceden rehinli ise ve ruhsatta gözüküyor ise araç sahibinin bağlı olduğu trafik şubesine gidip oradan size rehini kalktığına dair yazı getirmesi gerekiyor. ( Bankanın vermiş olduğu rehin kaldırma yazısı satışta geçersizdir. )
  • Evrakları satıcı tamamlamış ise artık herhangi bir notere gidip satış işlemlerinizi başlata bilirsiniz. Satış için ödeyeceğiniz alım satım vergisi aldığınız arabanın yaşı ve modeline göre değişir. Burada araç Kasko değerine göre sizden vergi alıyorlar. Noterden size iki yaprak satış kağıdı verecekler. Burada dikkat edeceğiniz husus size verilen satış kağıdının aslı olup olmadığını kontrol etmektir. Noter satış kağıdının geçerlilik süresi 1 aydır. Eğer ruhsat işleminin bitmesi bir ayı geçer ise 81 YTL trafik tescil müdürlüğünde para cezası ödemeniz gerekir. Trafik memuruna yakalanmanız durumunda trafikten men cezası var.
  • Artık aracı üzerine almış oldunuz şimdi ilk olarak adınıza zorunlu mali trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor. Bu işlem için sadece noter satış kağıdı yeterli olacaktır. Eğer bu işlemi de 1 aydan geç yaptırır iseniz sigorta için ortalama %10 bi fark ödemeniz gerekir. ( Sigorta işleminin ücreti 168_YTL )
  • Şimdi aracınıza LPG dönüşümü yaptırabilirsiniz. Dönüşüm yatırdığınız servisten size fatura, garanti belgesi, lpg montaj formu ve yeterlik belgeleri verecekler. Aracınızı montajlı bir şekilde eksiksiz teslim aldığınızda sızdırmazlık raporu için yola koyulabilirsiniz.
  • Sızdırmazlık raporunu eğer İstanbul anadolu yakasından alacak iseniz Kartal eski açık oto pazarına gitmeniz gerekiyor. SIEMENS fabrikasının 100 mt ilersinde. Açık oto pazarının içerisinde MMO sının muayene istasyonu var. Orada sıraya giriyorsunuz. Sıra size gelene kadar arabanızda bekleyebilirsiniz. Sıra yaklaştığında ön kaputu açabilir ve arka bagajınızı kontrol için uygun hale getirebilirsiniz.Sıra size geldiğinde elinizdeki LPG evraklarını, satış kağıdını ve ruhsatı yetkili memura veriyorsunuz. Memur bey verdiğiniz evraklara göre montaj ve sızdırmazlı kontrolü yapıyor. ( Bu arada memur arkadaşlar aracın bütün montaj bağlantılarını kontrol edip test yapıyorlar buda insana kullanım açısından gerçekten güven veriyor.) Gerekli test ve kontrolleriniz bittiğinde ise aracınızı kenara çekip evraklarınızı büroya teslim ediyorsunuz. Bürodaki memurlar ödemeyi alıp beş dakika içinde sizin işlemlerinizi bitiriyorlar. Sızdırmazlık raporunun geçerlilik süresi bir haftadır. Bir hafta içinde aracınızı muayeneye sokmanız gerekiyor. ( Sızdırmazlık raporu için 25_YTL ödüyorsunuz)
  • Sızdırmazlık raporunuzu , LPG-CNG ruhsatınızı da aldınız. Artık muayene işlemlerine başlayabilirsiniz. Muayeneye gitmeden önce herhangi bir trafik sigortacısına gidip iki adet EK-1 belgesi doldurtacaksınız. Sizin adınıza daktiloda iki adet EK-1 belgesi doldurup imzalayacaklar. ( Bu işlem için sizden 10_YTL isteyeceklerdir. Ortalama 7_YTL’ ye yatırabilirsiniz.)
  • EK-1 belgenizi de aldınız artık trafik muayene istasyonuna gidebilirsiniz. Muayene istasyonuna gitmeden önce aracınızın egzoz emisyon ruhsatının olması gerekir. Eğer yok ise civardaki egzoz ölçümü yapılır yazan yerlere gidip 17_YTL karşılığında beş dakika içinde egzoz emisyon ruhsatı alabilirsiniz. Göztepe deki muayene istasyonuna giderseniz, arabanızı tespit kuyruğuna sokmanız gerekmektedir. Muayene istasyonuna geldiğinizde içerisinde bulunan vergi dairesine gidiyorsunuz vezne kuyruğuna giriyorsunuz. Ruhsatı verip 104 YTL ödeme yapıyorsunuz. Ödeme yaptıktan sonra aldığınız makbuzu diğer memura verip ( vergi borcu yoktur kağıdı) temiz kağıdı alıyorsunuz. Temiz kağıdını ve makbuzunuzu alıp tespit kuyruğuna giriyorsunuz sıranız geldiğinde ön kaputu açıyorsunuz. Memur göz ucuyla şase numaranıza bakıyor ve size aracınızı kenara çekmenizi verdiği evraklarla tespit kayıt bölümüne gitmenizi söylüyor. Kayıt bürosuna gidip evraklarınızı uzatıyorsunuz mühürleyip imzalayıp geri veriyorlar böylece muayene işlemleriniz bitmiş oluyor. Muayene tespit sırasında genelde hiç kimse olmaz ve işlemler kısa sürer erken saatte gitmenize de gerek yok. Ayrıca trafik seti var mı yok mu ona bile bakmıyorlar tek baktıkları şase numarası oda göz ucuyla. ( Burada yapacağınız harcama 104_YTL )
  • Muayene işlemlerinizi de yaptığınıza göre aracınızın bağlı bulunduğu trafik tescil büro amirliğine gitmeniz gerekiyor. Trafik şubeye gitmeden önce EK-1 formları hariç bütün evraklarınızın birer adet fotokopisini çektirmeniz gerekiyor. Trafik şubenin olduğu yerdeki fotokopiciler 3_YTL karşılığında tüm formların ve kimliğinizin fotokopisini çekiyor ve düzenleyip zımbalayıp size teslim ediyor. Aldığınız evrakları şubeye evrak kabul bölümüne teslim ediyorsunuz. Kimliğinizi kontrol edip size imza attırıyorlar ve evraklarınızı teslim alıyorlar. Geçin bekleyin diyorlar. Beklemeye başlıyorsunuz daha sonra plaka numaranızı söyleyip sizi tekrar çağırıyorlar iki yaprak ruhsat için 58,5_YTL ödeme alıyorlar ve tekrar bekleye başlıyorsunuz yaklaşık üç dört saat sonra ruhsatınızı ve sizde kalması gereken evraklarınızı teslim alıyorsunuz. Böylece işlemleriniz bitmiş oluyor.Bu arada ben işlemlerimi Sultanbeyli ilçe emniyet müdürlüğünde yaptım. Diğer şubelerde farklılıklar olabilir. ( Burada yapacağınız harcama 61,5_YTL )

  Herkese şimdiden kolay gelsin …
  2004 Fusion 1.6Lux-Lpg-Benzin

 7. #7

  Standart

  konu daha önce forumda açılmıştı
  konuyu birleştiriyorum

 8. #8

  Standart

  Arkadaşlar tüp muayenesi için ayın 26 sında istasyona gittim.Muayeneyi yaptırıp maliye veznesine 110.90 ytl yatırdım.Fakat memur plakayı 06 gpr 10 yerine 06 gfr 10 diye girmiş(Bu plaka Botaş'a ait bir kamyon).Yanlışlığı farkettiğimde istasyon kapanmıştı.Ertesi gün emniyete gittiğimde polis dekonttaki yanlışlığı düzelttirmem gerektiğini söyledi.Tekrar araç muayene istasyonundaki maliye veznesine gittim.Hatayı yapan memur Yeğenbey vergi dairesinde düzelttirebileceğimi söyledi.Ordan Yeğenbeye gittim.Orda da bana Botaştan o gün muayene istasyonunda işlem yaptırmadıklarına ait bi yazı getirmem gerektiğini söylediler.Ben de bilkentteki botaş genel müdürlüğüne gidip durumu izah ettim.Adı geçen taşıtın incek teki botaş tesisine kayıtlı oldugunu söylediler orda.bugün sabah incek botaş a gidip yazıyı aldım.Yeğenbey e gittim uzun uğraşlardan sonra yatırdığım para benim plakam adına işleme konuldu.Nihayet bugün öğleden sonra emniyette yeni ruhsat için evraklarımı teslim edebildim.Dün sabahtan beri ankarada gezmediğim yer kalmadı.Bu hatayı düzelttirmek için.Tam levent kırca lık bi durum yani.İnanın bu hatayı düzelttirmek için çok uğraştım.Bu gibi durumlarda dikkatli olun.
  fiesta MK5 sport

 9. #9
  Y.Emre YILDIZ
  Misafir

  Standart

  Off abi çok geçmiş olsun ya...O memurun kafasına atılacak durum aslında ama..bizde işler öyle işlemiyor tabi.

 10. #10

  Standart

  Arkadaşlar tüp muayenesi için ayın 26 sında istasyona gittim.Muayeneyi yaptırıp maliye veznesine 110.90 ytl yatırdım.
  Birde sızdırmazlık kontrolü yapılması lazım, makine müh. odasının belirlediği yerlerde, yalnız onun ücreti ne kadar bilemiyorum, bende yakında yaptıracağım,1 haftadır muayenesiz araba.
  2006 mondeo ghia tdci

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •  
escort istanbul istanbul escort